26 Haziran 2013 Çarşamba

Okudum-Silas Marner..Çok Güzel..

Merhabalar Sevgili arkadaşlar,
Geçenlerde D.R. dan Can yayınlarının yapmış oldu indirimden yararlanıp aldığım Silas Marner isimli kitabı okudum bitirdim..
Hemen söyleyeyim çok çok beğendim..


Yazar George Eliot..
Ama sanmayın ki bir erkek. 1800 lü yıllarda Victorian İngilteresinde o devirlerde kadın yazarlar genelde erkek takma isimleri kullanırlarmış.. Bana öncelikle bu özelliği çok enteresan geldi.
Yazarın asıl adı Marry Anne Evans..
Aşağıda resmini gördüğünüz hanım kitabın yazarı, George Eliot takma ismini kullanan ünlü yazar...


Arka Kapak:

Yıllar önce haksız yere hırsızlıkla suçlanarak kilise cemaatinden kovulan dokumacı Silas Marner, gönüllü sürgün olarak, Raveloe köyüne yerleşir. Köy halkıyla görüşmeyen özel yaşamını sır gibi saklayan dokumacı için hayat, sabahtan akşama kadar tezgahı başında çalışmaktan ve kazandığı paraları biriktirmekten ibarettir. Ama günün birinde, altınlarının çalınması ve çok kısa bir süre sonra da evinin yakınlarında annesi ölen bir bebeğin emekleyerek kapısına gelmesiyle yaşamı ve dünyaya bakışı tamamen değişir.
Bu arada, Silas Marner'in ve bebeğin yolları, köyün en güçlü, en varlıklı adamının oğluyla çakışacaktır.
Yazar George Eliot'un bütün romanları içinde en sevdiği eser olan Silas Marner, içerdiği mizah, güçlü simgeler ve toplumsal eleştiri öğeleriyle kırsal kesimin yaşamını duyarlı, ama duygusal olmayan bir ustalıkla aktarıyor....

Kendi düşüncelerim ise,

Olaylar 1700 lü yılların İngiltere'sinde bir kasabada geçiyor. Dönem kıyafetler ve yaşam tarzı Victorian.. Benim en sevdiğim o romantik dönemler. Kabarık etekler, Frak giymiş beyzadeler, Ama çalışıp didinip hayatları boyunca az bir para kazanmış gözleri tok bir oda evde yaşayan kalabalık aileler..
Yazarın yaşadığı dönemde, kilise cemaatine katılmayı reddedişi, kitapta da yer yer kendini göstermiş. Allah sorgusu, ya da başına gelen en kötü şeyin, bu neden benim başıma geldi, ''Hani Allah adildi'' sorgulaması kitabın ana vurgusu..
Ya da ''her şerde bir hayır vardır'' cümlesinin de sorgulaması yapılmış..
Sanırım yazar da buna bir hayli kafa yormuş vakti zamanında..:))

Bir de internetten araştırırken İngiliz BBC televizyonunun bunu bir dizi olarak çektiğini öğrendim. Ve Silas Marner rolünde yani başrolde kim oynamış biliyor musunuz...
Benim en sevdiğim karakter oyuncularından olan Oscarlı ve Sir ünvanlı Sir Ben Kİngsley...:))
Evet bu amcayı çok seviyorum..:))
Geçenlerde seyrettiğin bir filmde ise Müslüman İranlı bir aile babasını canlandırmıştı. Her karaktere o kadar uyuyor ki..
Tabii beğenim bir kat daha arttı sonuçta..:))Şu Karizmaya bakar mısınız....:))


Şimdi sıra bu diziyi araştırıp bulmaya ve seyretmeye kaldı elbette..
Bu tarz romantik İngiliz romanlarından ve İngiliz Klasiklerinden hoşlanan arkadaşlarıma tavsiye ediyorum mutlaka ve mutlaka...


10 yorum:

 1. Yanıtlar
  1. Evet çok enteresan bir de yazar kadın olunca çok daha fazla dikkatimi çekti.. Eh ne de olsa Kadın Duyarlılığı..:))
   Erkeklerin kafasına koca koca taşlar gitsin..:))

   Sil
 2. gecenin çobanları ve bunu okumaya karar verdim en kısa zamanda canım.çok teşekkürler ...sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Esra Hanım vallahi ben beğendim Gecenin Çobanları çok değişik nükteli ögeler taşıyor Bu kitap Silas Marner ise hani herşey de beni mi bulur deriz ya hep öyle başlıyor.. sonunu söylemiyim sürpriz olsun..:))

   Sil
 3. İlk olarak Ben Kingsley benimde çok sevdiğim bir aktör...
  ikincisi kitabı okunacaklar listesine aldım :)
  Sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgiler arkadaşım, Kitap çok romantik ben bayıldım biraz hüzünlü hikaye ama can evinden vuruyor insanı..:))

   Sil
 4. Ablacım sen o kadar güzel süslemiş sin ki ben malesef yapamadım onu ama inş sağ salim gelir kitaplar kırılma falan olmaz inş bu kitapları bir başlangıç say çünkü senin bana yolladıkların çok daha güzel hem el emeği olanlar hem de kitaplar harika ama sanma ki ben dururum :-) bende bir dahakine böle cici bici yapcam benim buralar mahrumiyet bölgesi olduğu için paket bulamadım ama umarım başka zevkli kitapların ile birlikte kahveleri içtikçe beni hatırlarsın dediğim gibi bu başlangıç senin el emeklerin o güzel mektubun yanında ben hbirşey edemedim ama mahçubum üzgünüm dediğim gibi en kısa zamanda telafisi olacak ben böle bırakmam :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sinemciğim helali hoş olsun kardeşim benim hem nedir ki hepsi ufak şeyler ben boş duruyorum işliyorum böyle..
   Sevdiysen ne mutlu kardeşim. Hem keyifle oku hem de keyifle kullan.. Bana en güzel hediye senin mutlu olmandır kardeşim.
   Öpüyorum selam ve sevgilerimle..:))

   Sil
 5. kitap yorumlarına bayılıyorum!
  alınacaklar listeme eklendi:)

  YanıtlaSil
 6. keyifle okuduğum kitaplardan .bende o dönemi severim.aktörümüz ile ilgili beğenilerimiz de ortak:)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...