2 Kasım 2012 Cuma

Gadir Hum Bayramı Kutlu Olsun...

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,
Biliyorsunuz ben Antakya'da yaşıyorum. Burası tüm medeniyyetlerin bir arada kardeşçe yaşadığı bir şehrimiz. Evet gerçekten öyle çünkü Antakya'da her dine mensup insana rastlamak mümkün. Üstüne üstlük hristiyanlık aleminin de hacı olduğu yerlerden birisidir. Antakya'da bulunan tarihi ilk taş kilise olan St Pierre Kilisesi Hristiyanlık aleminin hacı olmak için ziyaret ettiği bir yerdir.
Yasin Suresinde geçen ey habibi diyerek seslendiği Habib-i Neccar ın türbe-mezarı burda bulunmaktadır. Ayrıca hristiyanların ilk 3 havarisinin de Antakya'da türbe-mezarları bulunmaktadır.
Bunun dışında Ermeni, Rum, Ortodoks, Katolik, Protestan, Yahudi, Nusayri, Alevi, Ve sünni vatandaşlarımız inanılmaz bir birlik sevgi ve beraberlik içinde yaşayıp giderler....
Kimse kimsenin dinine, konuştuğu dile, yaşayış şekline, ibadetine hiçbir şeyine karışmaz. Misafir ziyaretleri yapılır, Kız alıp verilir güzelce yani İNSANCA yaşanılır..
Dün burdaki Nusayri-Alevi vatandaşlarımızın en büyük bayramı idi.. Gadir Hum bayramı..
:Çok kısa bir bilgi olarak Gadir Hum:

Hz.Muhammed(sav)'in Hz.ALi' ye Hilafet' i Vermesinin Kutlanmasıdır.

Bu günü yalnızca Nusayri-Aleviler değil tüm Şia alemi ve Caferiler de kutlamaktadırlar..

Ben bu şehirde yaşadığım sürece Nusayri arkadaşlarımdan hiçbir kötülük, ayrımcılık ve saygısızlık görmedim. Hatta ve hatta bizim mübarek günlerimize bayramlarımıza dua ve ibadetlerimize hep saygı gösterdiler hatta ilgi gösterdiler..
Ben de bu vesileyle tüm Nusayri-Alevi arkadaşlarımın, Şia aleminin ve Caferilerin en büyük bayramı olan Gadir Hum Bayramını kutluyorum...Dün Antakya genelinde tüm Nusayri iş yerleri, marketler, her türlü dükkan vs kapalıydı. Hatta üniversitemiz genelinde de Nusayri arkadaşlar her akademik ve idari bölümde izinli sayıldılar ve işe gelmediler Bayramlarını güzelce kutladılar..
Antakya'nın bu gerçekten huzur ve barış içinde birçok dine mensup vatandaşı ile yaşaması tüm Türkiye için geçerli olsun diliyorum.. Gerçekten bunu kalpten diliyorum....


2 yorum:

 1. İlk kez duydum bunu:)))kutlu olsun arkadaşım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim sevgili arkadaşım.. Ben de dün burdaki arkadaşların ve hocaların bayramını kutladım. Onların öyle hoşuna gidiyor ki onlarla aynı inanışı paylaşmıyoruz ama onların inancına gösterdiğimiz saygı ve önem onların çok hoşlarına gidiyor...
   ZAten şu dünyada neyi paylaşamıyoruz ki..:)))

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...